VCM175-150-AL, 0.193x, 150mm FOV, 301mm WD, 1.75" Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM175-150-AL |
| Mount: | F/M42/M58 |
| Detector: | 1.75" |
| Mag.: | 0.193x |
| FOV: | 150mm |
| WD: | 301mm |
Drawing
- Optimized for 4/3"~35mm F-Mount cameras;
- Perfectly suitable for 4K and 8K line scan cameras;
- FOV ranges from 26mm to 300mm;
- Very high resolution, low distortion and homogeneous image quality;
- Yield constant magnification over defined depth of field;
- Customized mounts available.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.193 |
| Object Field of View (Φmm) | 150 |
| Working Distance (mm) | 301±4 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 29(1.75") |