VCM175-170-AL, 0.171x, 168mm FOV, 318mm WD, 1.75" Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM175-170-AL |
| Mount: | F/M42/M58 |
| Detector: | 1.75" |
| Mag.: | 0.171x |
| FOV: | 168mm |
| WD: | 318mm |
Drawing
• Large CCD size, high resolution imaging system design;
• Largest FOV from 26mm up to 300mm;
• Low distortion, good telecentricity, big aperture;
and big depth of field for high end application.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.171 |
| Object Field of View (Φmm) | 168 |
| Working Distance (mm) | 318±4 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 29(1.75") |