VCM175-64P-AL, 0.452x, 64mm FOV, 159mm WD, 1.75" Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM175-64P-AL |
| Mount: | F/M42/M58 |
| Detector: | 1.75" |
| Mag.: | 0.452x |
| FOV: | 64mm |
| WD: | 159mm |
Drawing
- Optimized for 4/3"~35mm F-Mount cameras;
- Perfectly suitable for 4K and 8K line scan cameras;
- FOV ranges from 26mm to 300mm;
- Very high resolution, low distortion and homogeneous image quality;
- Yield constant magnification over defined depth of field;
- Customized mounts available.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.452 |
| Object Field of View (Φmm) | 64 |
| Working Distance (mm) | 159±2 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 29(1.75") |