VCM175-136-AL, 0.214x, 136mm FOV, 288mm WD, 1.75" Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM175-136-AL |
| Mount: | F/M42/M58 |
| Detector: | 1.75" |
| Mag.: | 0.214x |
| FOV: | 136mm |
| WD: | 288mm |
Drawing
• Large CCD size, high resolution imaging system design;
• Largest FOV from 26mm up to 300mm;
• Low distortion, good telecentricity, big aperture;
and big depth of field for high end application.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.214 |
| Object Field of View (Φmm) | 136 |
| Working Distance (mm) | 288±4 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 29(1.75") |