VCM16K-150-AL, 0.392x, 150mm FOV, 301mm WD, 59mm Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM16K-150-AL |
| Mount: | M72 |
| Detector: | 59mm |
| Mag.: | 0.392x |
| FOV: | 150mm |
| WD: | 301mm |
- Optimized for 4K and 8K line scan cameras, support 16K line scan camera and upto 47M area cameras;
- Quality guarantee by Full test report for each lens;
- Customized Mounts, F/#, DOF Etc.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.392 |
| Object Field of View (Φmm) | 150 |
| Working Distance (mm) | 301±4 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 59 |
| Best Aperture (F/#) | 15 |
| Telecentricity typical (max) (deg) | <0.1 |
| Distortion typical (max) (%) | <0.1 |
| MTF30 (lp/mm) | >70 |
| Depth of Field (mm) | ±6 |
| Length of I/O (mm) | 807 |
| Field of View (mm × mm) | |
| 57.34mm with Linescan-16K |