VCM16K-170-AL, 0.346x, 170mm FOV, 318mm WD, 59mm Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM16K-170-AL |
| Mount: | M72 |
| Detector: | 59mm |
| Mag.: | 0.346x |
| FOV: | 170mm |
| WD: | 318mm |
• Support 16K line scan industry lens.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.346 |
| Object Field of View (Φmm) | 170 |
| Working Distance (mm) | 318±4 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 59 |
| Best Aperture (F/#) | 8.5 |
| Telecentricity typical (max) (deg) | <0.1 |
| Distortion typical (max) (%) | <0.1 |
| MTF30 (lp/mm) | >105 |
| Depth of Field (mm) | ±4 |
| Length of I/O (mm) | 890 |
| Field of View (mm × mm) | |
| 57.34mm with Linescan-16K | 165.8 |