VCM16K-136-AL, 0.432x, 136mm FOV, 288mm WD, 59mm Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM16K-136-AL |
| Mount: | M72 |
| Detector: | 59mm |
| Mag.: | 0.432x |
| FOV: | 136mm |
| WD: | 288mm |
Description
Specifications
Drawing
• Optimized for large field vision system with excellent imaging quality;
• Optimized for high accuracy vision system with Bi-telecentric design;
• Quality guarantee by Full test report for each lens;
• Support 16K line scan industry lens.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.432 |
| Object Field of View (Φmm) | 136 |
| Working Distance (mm) | 288±4 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 59 |
| Best Aperture (F/#) | 10 |
| Telecentricity typical (max) (deg) | <0.1 |
| Distortion typical (max) (%) | <0.1 |
| MTF30 (lp/mm) | >100 |
| Depth of Field (mm) | ±3.5 |
| Length of I/O (mm) | 832.8 |
| Field of View (mm × mm) | |
| 57.34mm with Linescan-16K | 132.7 |