VCM35F-48-AL, 0.911x, 48mm FOV, 128mm WD, 35mm Full Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM35F-48-AL |
| Mount: | F/M58 |
| Detector: | 35mm Full |
| Mag.: | 0.911x |
| FOV: | 48mm |
| WD: | 128mm |
Drawing
- Optimized for 4/3"~35mm F-Mount cameras;
- Perfectly suitable for 4K and 8K line scan cameras;
- FOV ranges from 26mm to 300mm;
- Very high resolution, low distortion and homogeneous image quality;
- Yield constant magnification over defined depth of field;
- Customized mounts available.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.911 |
| Object Field of View (Φmm) | 48 |
| Working Distance (mm) | 128±2 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 44(35mm Full) |
| Best Aperture (F/#) | 17.1 |
| Telecentricity typical (max) (deg) | <0.1 |
| Distortion typical (max) (%) | <0.1 |
| MTF30 (lp/mm) | >70 |
| Depth of Field (mm) | ±1 |
| Length of I/O (mm) |
386.5
| Field of View (mm × mm) | |
| 20.48mm with Link-2K | 22.4mm |
| 28.67mm with Link-4K | 31.4mm |
| 40.96mm with Link-8K | 44.9mm |
| 36.0x24.0 with 35mm Format | 39.5x26.3 |