VCM35F-136-AL, 0.321x, 137mm FOV, 288mm WD,35mm full Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM35F-136-AL |
| Mount: | F/M58 |
| Detector: | 35mm Full |
| Mag.: | 0.321x |
| FOV: | 137mm |
| WD: | 288mm |
Drawing
• Large CCD size, high resolution imaging system design;
• Largest FOV from 26mm upto 300mm;
• Low distortion, good telecentricity, big aperture and big depth of field for high end application.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.321 |
| Object Field of View (Φmm) | 137 |
| Working Distance (mm) | 288±4 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 44(35mm) |