VCM210-90-AL, 0.367x, 90mm FOV, 208mm WD, 2" Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM210-90-AL |
| Mount: | F/M58 |
| Detector: | 2" |
| Mag.: | 0.367x |
| FOV: | 90mm |
| WD: | 208mm |
Drawing
- Optimized for 4/3"~35mm F-Mount cameras;
- Perfectly suitable for 4K and 8K line scan cameras;
- FOV ranges from 26mm to 300mm;
- Very high resolution, low distortion and homogeneous image quality;
- Yield constant magnification over defined depth of field;
- Customized mounts available.
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.367 |
| Object Field of View (Φmm) | 90 |
| Working Distance (mm) | 208±2 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 33(2") |