VCM110-72-AL, 0.232x, 72mm FOV, 178mm WD, 1" Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM110-72-AL |
| Mount: | C-Mount |
| Detector: | 1" |
| Mag.: | 0.232x |
| FOV: | 72mm |
| WD: | 178mm |
Drawing
VCM Series Bi-Telecentric Lenses are specially designed for high-precision application including metrology, inspection etc., these lenses feature a varity of FOV up to 300mm, customized design for 1/2.5" ~1.1" sensor, and bi-telecentric design for high quality imaging.
- Optimized for 1/2.5"~1.1" C-Mount cameras;
- Large FOV from 26mm upto 300mm;
| Optical specifications | |
| Magnification(x) | 0.232 |
| Object Field of View (Φmm) | 72 |
| Working Distance (mm) | 178±2 |
| Max Sensor Size (Φmm) | 16.6(1") |