VCM125-150-AL, 0.048x, 150mm FOV, 301mm WD, 1/2.5" Sensor
| Product parameters | |
| Model: | VCM125-150-AL |
| Mount: | C-Mount |
| Detector: | 1/2.5" |
| Mag.: | 0.048x |
| FOV: | 150mm |
| WD: | 301mm |
Drawing
VCM Series Bi-Telecentric Lenses are specially designed for high-precision application including metrology, inspection etc., these lenses feature a varity of FOV up to 300mm, customized design for 1/2.5" ~1.1" sensor, and bi-telecentric design for high quality imaging.
- Optimized for 1/2.5"~1.1" C-Mount cameras;
- Large FOV from 26mm upto 300mm;